24 Ağustos 2013 Cumartesi

Sonsuza Dek Genç Kalacaklar

   HASAN CANSEVEN soyadı ruhu olmuş bir insan, can taşıyan her şeyi ama her şeyi hep çok sevdi. Bizim 30 yıllık dostumuz, iki gün önce onu çok kalabalık bir toplulukla,  adeta açık hava partisi ile yolcu ettik.

   Camiye toplanan kalabalık, dört bir yandan koşup gelmiş. En çarpıcısı da Rusya'da bizim ürünlerimiz satan arkadaşın koşup gelmesi. "Tanıdığım en şahane insandı çok severdim" dedi. İş yerimizden gelmiş geçmiş tüm eski yeni çalışanların toplantısına dönüştü uğurlama. 
Uzun yıllardır görmediğim bir sürü insanın yaşlanmış halleriyle karşılaşmak çarpıcı oldu. Güvenlikçiler, işçiler, memurlar, şefler, müdürler hepsi oradaydı. Hep toplaşalım isterdi tüm eski çalışanlarla, uyuzluğumuzdan beceremezdik. Herkesin düşündüğü şey aynıymış "bir yerden çıkıp nasıl topladım ama sizi" diyerek kahkaha atacak gibi, dedi bir sürü insan.

    Gidişine sebep olan nedenle üç ay önce şoka girmiştik, ben Kuşadası'na gitmeden konuştum telefonla tedavisi başarılı sürüyordu, sesi inanılmaz güçlü neşeliydi "rakıları içeceğiz ince saz getireceğim masalar kuracağız" dediğim de, o kadar güçlü bir sesle "az kaldı bitmesine, yırttım ben de ince saz getireceğim karşılıklı çalsınlar" dedi. 

   Keyifle gittim lise kankamın yazlığına, günlerce bebek gibi uyuduğum evde son gece uyuyamadım sabaha kadar döndüm durdum. Herhalde eve dönmek istemiyorum diye düşündüm, bi yandan da yahu evimde mutluyum neden ki diye de hayıflanıyom. Hava aydınlandı saate bakayım diye telefonuma uzandım. 

   Gülgünüm aramış içim hop etti "Allah anne babasına bişi oldu" dedim. Onun numarasını ararken Şerif'in mesajını gördüm sadece iki kelime idi yazdığı. Ve yer altımdan kaydı ağlamaya başladım, deli gibi ağlıyorum. Umudun çok olduğu gidişin şoku sert oluyormuş onu yaşadım ilk kez. 

   Sonra yetişmek için hızlı araba da kullanınca kaskatı oldum tek damla akmadı. Caminin dışın da kaldım içine giremedim. Girersem kabullenmiş gibi olacağım sandım, oysa ben huşu bulurum o seramonilerde, ilk kez içime sığmadım. Biz umutlu olanlar şoktaydık, kaskatıydık, ağlayamıyorduk, umutsuz olanlar daha kabullenmiş gözyaşı döküyorlardı. O güzelim ailesine sokulamadım, aşık olduğu kızına dokunamadım. Uzak durdum, caminin duvar dışındaydık kocaman bir kalabalıkla.

    Eşi, canyoldaşı, savaşında en büyük destekçisi, moralcisi, dostu, arkadaşı, herşeyi Aysu koşarak geldi boynuma atladı "hani daha seyahatlere gidecektik, hani yaşayacak çok şeyimiz vardı" diye ağlıyordu (gezeceğiz hayat yeni başlıyor ilk kez çocuksuz hayat süreceğiz demiştim). İyice kaskatı kesildim, çaresizliğin dibidir böyle anlar, kahrolursun ama tek sesin çıkmaz, hareket edemezsin öylece kalırsın.

   Bu kadar büyük bir topluluk tarafından sevilen kimse görmedim daha önce Elginkan topluluğunda yer gök insan ve hepsi aynı şeyi söylüyordu "onu çok sevdik, şahane bir insandı". Hiç kimseyi kırmadan yaşamak nasıl bir tanrısal duruştur arkadaş. Bunu başardığına tanık olduğum tek insandır.  Efendi duruşlu, muzip erkek çocuk gülüşlü, sevgi adamımız sonsuza dek genç kalacak anılarımızda.

    Hasan'cım senin nezdinde anılarımda sonsuza dek genç kalacaklarımı  da anmış oldum. Serpil Kılınç, Şaziye Çıracıoğlu, Feyiz Başdemir, Çetin Donancı, Abidin Yıldız, hepinizin en büyük ortak noktası da "SEVGİ DOLU"  olmanız. Sevgi ile anılacaksınız daima.

   Siz de bu yazıyı okudunuzsa şu satıra kadar öptüm gözlerinizden, anılarınız da sonsuza dek genç kalanlarınızı anın bu gün, onlarla ilgili bir anınızı anlatın birilerine. Biliyorsunuz insan iki kere yok olur, bir beden gittiği, bir de kendisini anan son insanın gittiği gün. Sonsuza dek genç kalanlarınızın çok ama çok az olduğu ömrünüz olsun... 

          

Hiç yorum yok: