20 Şubat 2015 Cuma

Entelektüel Olmak

   Geçen de bir veledim beni güzelim cümleleriyle sevgi ile tanımladı. Tanımladığı cümlelerinden biri "entelektüelsin" oldu. İki gündür ara ara düşünüyorum entelektüel nedir? Nasıl Olunuyo? Nasıl anlaşılıyor?

   İzmir felsefe derneğinin haftalık etkinliği yapılıyor Can Yücel sokak Tek Kelime Cafe de sokağa çıkmama vesile oluyorlar şahaneler. Her hafta donanımlı konuların da uzman insanlar sunum yapıyorlar. Orada yaşıyorum bu entelektüel insan karakterini. "Hah bu olmuş" "aman bu olmamış" diye bir tür adi yarışma jurisine dönüşüyorum.

   Konun da donanımlı olman yetmiyor ki donanımını sunma şeklin de kendi karakterin sahne alıyor orada egon egosuzluğun hepsi ortaya dökülüyor, canlı canlı kısacık kişinin ömrüne bakar gibi izliyorum o sunumları. Bazıların da kendimi jiletliyecek moda geliyorum (terk etmeyi saygısızlık saydığımdan çıkamıyorum da), kimin de "bitmesin leeen ne güzel anlatıyorrr" oluyorum.Güzel anlatanla yeniden öğrenci olasım geliyor, kötü anlatıcı kabus gibi uyanalım artık olduruyor :)

   Entelektüel şakkadak olunmuyor arkadaş bir dünya kitap  okuyacaksın ve bu çocukluğundan başlıyor çocuk klasikleri dünya klasikleri kişisel sevdiklerin sırasıyla uzayıp gidiyor. Sevmesen de bir kez dinlediğin müzikler olmalı, sağ sol yazar ayırmadan bir bilgin olmalı. Her gün bir kaç gazete okumalısın. Hem ülkeni hem dünyayı  takip etmelisin. Sanat hakkında azıcık bilgilenmelisin. Kişisel zevkinin okyanusun da büyük dalışlar yapmalısın.

    Bu dalışlar bisiklet, müzik, edebiyat, şiir, resim, sinema, sanatın bir dalı v.s v.s. diye uzar gider. Ve birileri seni anarken "şunu çok iyi bilirdi" dedikleri şey kendi dalış noktandır. O noktada dalanlarla karşılaşınca sohbetler festival havasın da olur çok az denk gelinir ne yazık ki.

   Bir sene küçük kızım oturdu en iyi 100 filmi neden en iyi seçildi bilmek için izlemeliyiz dedi izledi. Çok takdir etmiştim, her yıl yüzlerce film izleyen ben mesela hepsini izlemedim onların, eski dedim daraldım dedim bıraktım.

   Hadi entelektüel olayım dediğin de şakkadak olacak şey değil bu, ömürü kapsayan, upuzun bir yol, yürümekle oldum demekle bitmez ve bitmesin de hayatı güzelleştiriyor. O yolu yürüyen veletlerim var, büyük hayranlarıyım gözlerim parlıyor onlara bakınca dünya gözüme güzel görünüyor. Kızlarımı övmekten kaçınırım, ama haklarını yemeyeyim usul usul güzel biriktiriyorlar. Yaşadıkları yıllara emek harcamaktır bu boşa geçmiyor.  

   Gelelim zurnanın son deliği bana "ben entelektüel miyim?" değilim lan, çöpe döker gibi habire okuyorum yüzlerce film izliyorum. Zar zor anımsıyorum geçen sene izlediğim filmleri, unutmayıp bir yer de adı geçtiğin de o konuyla ilgili okuduğu kitaptan izlediği filmden şakkadak bir parça anlatan entelektüel bence. 

Sırıtmayın len hemen kendime giydiriyom diye :) Acık da olsa bişiler anlatabilirim sorun söyliim gogol sağolsun şaka şaka gogolla bir ilişkimiz asla olmadı :P  

Hiç yorum yok: