30 Mart 2015 Pazartesi

Genetik Her Şey Demek Değilmiş

   Bu aralar bilimsel beslenme ile bir sürü şey akıyor önüme, ben de okuyup bilgilendikçe ülkemizde eksik olan halk sağlığı doktorlarının önemini anlıyorum. Beslenmede yapacağımız ufak tefek ayarların bedene katkılarına tanık oluyorum yakın çevremden. Kötü örneklere de tanığım.Azcık anlatayım size de altın günü dedikoduları kıvamında :)

   Bu dedikoducu face sayesinde uzun yıllardır görmediğim baba tarafından akrabaların fotoları düştü önüme. Şok oldum lan bunlar benim akrabaysa beni kesin cami avlusundan  aldılar diye, uzun uzun baktım hepsine. Oysa ortak ninemiz dedemiz hiç bir zaman kilolu olmadılar gayet de fit insanlardı. Ben kendimi babanneme benzetirim çok zaman (fit ya ondandır :P )

   Genetik hiç bir şey diye düşündüm o anda. Kesinlikle beslenme beslenme beslenme hepsinin başı beslenme. Azcık da olsa yapılan spor ve iç neşesi insanı fit ve genç tutuyor.

   Zararlı yiyecek ayıklanması beyaz ekmekle başladı biz de, yoksa her zaman gerçek Ege sofrası vardır kahvaltısından tüm otlara kadar. sizin meyhanede meze diye yedikleriniz bizim evde salata, yemek olarak arzı endam eder her zaman. Kızlarım İstanbul dan eve gelirken özel siparişleri büyüğün pancar küçüğün cibez ortak börülcedir istekleri balık net salata leğen boydur.

   Neyse, beyaz ekmekten kepekli, tam buğdaya geçişte Şerif çok zorlandı "karton gibi bunlar (hakkatten berbattı yav) neden zorla yediriyon şeker tansiyon hastası değilim obez değilim" mır mır mır öttü durdu ama geçmiştik.

   Beni şekerden büyük kızım inceden sade kahvenin tadına bak bir diyerek koparmaya başladı iki yıl önce. Her yandan da şeker karşıtı yayınlar bombardımanı başlamıştı, yavaşça ve zorlanarak bıraktım şekeri. Kesinlikle uyuşturucu gibi korkunç boyutta bir bağımlılık. Sabahları kahvaltıyı tahin pekmezle (üç lokma o da) finallerdim, onu da bıraktım. Özel balın yaptığı üç kiloya da tanık oldum kendimde ona da yallah dedim.

   Hiç de kolay değil şeker ve şekerli yiyeceklerden kopmak kültürümüz çok tatlı oradan bombalanıyoruz. İki yıldır daha yeni o da Katogenik beslenmeye (yarım tür Karatay) geçtikten sonra aklıma gelmez oldu tatlı. Ve tüm çevrem sigarayı bıraktığı gibi hızla şekeri de bıraktı, kimse çayla şeker getirmiyor çay kaşıkları kalktı ortadan. Akıllı insanlarla yaşamak çok konforlu.

   En şaşırdığım Şerif oldu bir sabah kahvaltı da şöyle bir şey yaşadık.
    "Sen şeker atmıyomusun çayına?"
    "Bıraktım ben şekeri"
    "Neden bana da bırak demiyosun?"
   "Ekmekle uğraştım yorucusun karışmıyom naparsan yap"
   "Sen uzun yaşa ben gebereyim yooookk yaaaa" 

   Valla adam şırak diye bıraktı şekeri, vay manyak sigara ve ekmeği bırakmada yaşadıkları ağır antremanmış heralde. Şimdi taktı kafasına iş yerinde yediklerine ayar yapıyor ve inceden minik minik ağırlık atıyor. Yoksa onunda tüm sülalesinin maşallahı var göbek göbekler.

   Yakın dostum var muhteşem spor yapıyor plates, yüzme, bisiklet, yürüme hepsi sürekli yaşamında, ama kendisi de itiraf etti beslenme ayarı yok. Ve kiloda sorun yaşıyor ayarlarını yapma niyetinde gördü ki işe yaramıyor spor tek başına. İkisi birden olmalı akıllı beslenme ve spor. 

   Tüm bu anlatıklarım bizden size yakın örnek olsun diyedir. Yediğiniz içtiğinize minik ayarlarla büyük farklar yaratabilirsiniz. Organik beslenme cennetindeyiz peşine düşün ve akılla besleyin bedeninizi, otların en ucuz olduğu yerde otlamak neredeyse bedava.

   Ben kazık çakmıcam dünyaya, bok yoluna da ölürsem arkamdan rakı balık incesaz sofraları kurun uleyyynn. Dört kollumu taşırken de "layyyn amma yemiş" demeyin diyedir tüm uğraşım :P Şaka lan şaka sağlıkla yaşlanam diye doktor sevmeyen bünyeme kıyaklar yapıyom :)

   Genetiğinizle oynayın iyi huylu GDO lu mamül olun ki, ilaç firmaları iflasa doktorlar tatile gitsinler :) 

2 yorum:

Nur Ruya Kara Özcan dedi ki...

Semra teyzem bayılıyorum sana. Ben de tam 50 gündür spor yapıyorum ve sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. 2 kg verdim ama vücut 5 kg vermiş gibi değişti, toparlandı. Bu gidişle yıllar sonra ilk kez göbeği içime çekmeden gerine gerine giyeceğim en cafcaflisindan bikinileri :D

Semra Çetindağ dedi ki...

Tam da örnek oldun konuya Rüyacım her daim fıstık gibisin sen :)